logo facebook logo youtube
Svésedlice č.p.58
783 54 Přáslavice

+420 585 352 102
obec@svesedlice.cz
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Informace občanům 7/2015

Informace občanům 7/2015Datum konání:
1.9.2015
Datum ukončení:
15.9.2015

Informace občanům obce Svésedlice

7/2015

 

Firmy v obci

V naší obci můžeme naleznout firmy, které se zabývají jak výrobou, tak poskytováním služeb. Zde naleznete seznam těchto podnikatelských subjektů a menší přiblížení jejich činnosti.

Farma Macek - pěstování zeleniny

Havel Composites CZ, s.r.o. – výroba a prodej chem. směsí

Hnutí Žebřík – Jahn Michal, osobní rozvoj

Smékal Miroslav – likvidace dřevního odpadu štěpkováním

Komárek Michal – autoservis

Poláková Milena – prodej potravin a smíšeného zboží

Pernička Jiří – půjčovna a prodej lešení

Petr Berka – služby v zemědělství

Soška Miroslav – truhlářství, tesařství a výroba nábytku

Pernička Ondřej – umělecký kovář, výroba historických zbraní

Dotazník pro občany

K dnešnímu dni se sešla necelá třetina rozdaných dotazníků. Poprosím všechny ty, kteří ještě nestihli dotazník odevzdat, můžete tak učinit ještě do pátku 4.9. Budeme rádi za jakékoliv připomínky a dotazy. O výstupech a výsledcích z dotazníku budete informování během měsíce září.

Něco z historie naší obce – Smírčí kříž

Nejstarší památkou v obci je smírčí kříž před budovou bývalé školy. Typ kříže: Latinský s rozšířenou základnou. Výška, 98 cm. Kříž stojí na skalce z lomového kamene. Nápisy a obrazce: Letopočet 1542 nebo 1547, po celé délce na čele svislé části kříže obrys vztyčeného kopí až do středu vodorovného břevna (pod letopočet). V literatuře jsou rozpory v datování kříže způsobené rozdílnou transkripcí 1542 nebo 1547. Různí se i názory badatelů na typ, účel a dobu vzniku kříže. Havelka (1885) se přiklání k názoru, že se v žádném případě nejedná o misijní památku. Zjišťuje u něho vzhledem k rozšířené základně určitou příbuznost s nižšími řeckými kříži a považuje ho za přechod k vysokým a štíhlým křížům latinským. Podle Přikryla (1908) naopak stojí na místě svaté misie z dob šíření křesťanství a letopočet 1547 byl na něm vytesán po vyzvednutí jako připomínka neznámé události. Podle Kšíra (1959)jde o převýšený latinský kříž se smírčím významem a cenné datování ukazuje na novější dobu zhotovení. Ke kříži se údajně traduje místní pověst o přepadení a násilné smrtí osamělého jezdce.  Pokud někdo z vás tuto pověst zná z doslechu od našich předků, budeme rádi, když nás s ní seznámí. Jinak si budeme muset nějakou vymyslet, ať je dál co tradovat J.

Standa Zavadil

Udržujme pořádek

Zkusme se chovat hezky a ukázněně na místech, kde se scházíme a tráví s námi čas i ti nejmenší. Jedná se hlavně o posezení u dětského hřiště, kde bývá pravidelně největší nepořádek. Prostory s herními prvky slouží výhradně pro naše malé děti, posezení vedle jak pro hosty místní hospody, tak pro návštěvníky hřiště. Jednou si zde však budou hrát i Vaše děti a myslím, že přiložený obrázek mluví za všechno. Dále se bavíme o nově zbudovaných odpočinkových místech ve Zmolách a u rybníka. Uklízejme po sobě, nenechávejme ležet odpadky na zemi. Na daných místech jsou připraveny odpadkové koše.

 

Víte, že…

se můžete na stránkách www.svesedlice.cz přihlásit k odběru novinek a hlášení místního rozhlasu. Všechny tyto novinky Vám potom budou chodit na uvedenou emailovou adresu, kterou si sami navolíte.

Starosta obce